Politechnika Łódzka będzie współtworzyć innowacyjne rozwiązanie filtrujące

Dr. inż. Grzegorz Liśkiewicz © Politechnika Łódzka

Udostępnij:

Politechnika Łódzka będzie współtworzyła system przepływowy służący do zbioru mikroalg. To projekt, którego wartość przekracza kwotę 2 milionów euro. Nad rozwiązaniem pracują naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego wspólnie z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego oraz firmą Pintech.

Innowacyjne rozwiązanie zbierające mikroalgi to projekt szkockiego biotechnologicznego start-upu uFraction8 założonego przez dr Monikę Tomeckę i dra Briana Millera. Został zgłoszony do realizacji wspólnie z Politechniką Łódzką i znalazł się na czele listy rankingowej konkursu NCBR „Szybka Ścieżka” z wynikiem 16/16. Zaprojektowane moduły filtrujące mają umożliwić skuteczny i dużo tańszy sposób pozyskiwania mikroalg z wody morskiej.

Start-up uFraction8 zaprezentował innowacyjne rozwiązanie

Start-up stworzył moduł skutecznie filtrujący niewielkie objętości wody, który wykorzystuje zaawansowaną technologię zwaną mikroprzepływami, do tańszego i łatwiejszego separowania mikroorganizmów niezbędnych do produkcji żywności, chemikaliów czy leków. Rozwiązanie to zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Nature Spinoff „One to Watch”.Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej „przeskaluje system” opracowany przez start-up. Oznacza to, że zaprojektowane zostanie urządzenie składające się z bardzo wielu takich modułów, a docelowo nawet 100. Dzięki temu koszt pozyskania mikroalg będzie dużo mniejszy. To zaś sprawi, że praktycznie wszyscy będą mogli korzystać z naturalnych produktów stworzonych na ich bazie.

Na czym w ramach start-upu będą polegały działania Politechniki Łódzkiej?

- Aby połączyć taką liczbę modułów filtrujących, musimy najpierw dobrze zrozumieć, jak działa każdy z nich. Przeprowadzimy kompleksowe badania pojedynczego modułu i uzyskamy jego charakterystykę oraz warunki, w których filtracja jest najbardziej skuteczna. Dzięki tej wiedzy będzie możliwe przeprowadzenie dalszych badań i prac projektowych mających na celu odpowiednie ukształtowanie kanałów przepływowych. Idealny kształt kanału to taki, w którym każdy filtr pracuje w zakresie optymalnym. To trochę jak strojenie instrumentów dla 100-osobowej orkiestry - wyjaśniał dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP), kierujący projektem ze strony Politechniki Łódzkiej.Dr Liśkiewiczowi pomogą także dr hab. Krzysztof Sobczak z IMP, który będzie prowadził badania numeryczne. Z kolei badania eksperymentalne będą nadzorowane przez dra hab. Aleksandra Olczyka, również z IMP. Pomiar poziomu stężenia mikrocząstek w zawiesinie będzie zaś możliwy dzięki współpracy z zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego PŁ.

Źródło: Politechnika Łódzka

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również