Polska będzie współpracować z Japonią w zakresie czystych technologii węglowych

Japonia, Ministerstwo Energii © Ministerstwo Energii

Udostępnij:

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wziął udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Energii, Ministerstwo Handlu i Przemysłu Japonii, Japońskie Centrum Energetyki Węglowej oraz Agencję do Spraw Rozwoju Nowych Technologii Energetycznych i Przemysłowych IV Polsko-Japońskim Seminarium Czystego Węgla, które odbyło się 15 lutego 2019 roku w Warszawie.

Przed uroczystym otwarciem seminarium wiceminister Tomasz Dąbrowski i zastępca komisarza w Ministerstwie Handlu i Przemysłu Japonii Atsushi Taketani podpisali memorandum o współpracy w zakresie Czystych Technologii Węglowych.


Mam nadzieję, że będzie to kolejny krok w zacieśnianiu kontaktów, nie tylko dyplomatycznych między naszymi krajami – powiedział wiceminister Dąbrowski. – W tym roku obchodzona jest setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, zatem kolejna edycja Seminarium, a szczególnie podpisanie memorandum idealnie wpisuje się w obchody okrągłej rocznicy.

Memorandum określa ramy polsko-japońskiej współpracy w zakresie rozwoju i promowania czystych technologii węglowych ze szczególnym uwzględnieniem gazyfikowania węgla.


TOP w kategorii
Podczas Seminarium, którego tegoroczna edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem przedstawicieli sektora energetyki i ochrony środowiska, zaprezentowane zostały główne założenia i cele polityki energetycznej Polski i Japonii. Przedstawione zostało także podsumowanie 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP24). Motywami wiodącymi były nowoczesne, niskoemisyjne technologie energetyczne, osiągnięcia w rozwoju czystych technologii węglowych oraz perspektywy rozwoju technologii wspomagających ochronę środowiska.

Pierwsze Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla odbyło się w 2013 r. w Katowicach. Jego kolejne edycje w 2016 i 2017 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem branży i przyczyniły się do rozwoju polsko-japońskiej współpracy na polu czystych technologii węglowych.

Udostępnij:

Drukuj

MMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również