Polska i Szwecja na rzecz innowacyjności

Szwecja © MG

Udostępnij:

Pogłębienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Szwecją  i wspólne działania na rzecz rozwoju innowacyjności to główny temat Szwedzko-Polskiego Forum Innowacji, w którym wziął udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg oraz podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska.

Przedstawiciele obu rządów podkreślili, że ich kraje łączą od lat silne więzi gospodarcze i polityczne, a Polska, obok Niemiec, należy również do ważniejszych partnerów regionalnych Szwecji. – Cieszy nas, że Szwecja dostrzegła już dawno dobrą perspektywę wynikającą z rozwoju wzajemnej współpracy. Dowodem tego jest wzrost obrotów handlowych, a także obecność w Polsce licznych firm szwedzkich – podkreślił wicepremier Piechociński.Szef MG dodał również, że obecnie bardzo ważnym zadaniem jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. – Zainicjowaliśmy zmiany w modelu innowacyjności, charakteryzującym do tej pory nasz kraj - z naśladowczego, na ten w coraz większym stopniu oparty na własnym wkładzie badawczym. Sukcesywne zwiększanie własnej wartości dodanej do produktów, usług i procesów biznesowych to najlepsza droga do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki – stwierdził.

Ministrowie Piechociński i Damberg odnieśli się również do czynników takich jak  edukacja oraz współpraca biznesu i nauki, bez których nie da się osiągnąć wyższych wskaźników innowacyjności. - Innowacyjność to także tworzenie jak najlepszych warunków do ujawniania kreatywnego potencjału obywateli, w tym przedsiębiorców i naukowców – zaznaczył minister Damberg.

Wicepremier Piechociński i minister Damberg podpisali ponadto Deklarację o Współpracy w dziedzinie Innowacyjności pomiędzy Ministrem Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Przedsiębiorczości i Innowacji Królestwa Szwecji.Rozmowy polsko-szwedzkie zakończyło forum z udziałem przedstawicieli firm z obu krajów. - Szwecja to nasz bliski i dobry sąsiad, który od wielu lat stawia na nowoczesne, innowacyjne podejście do gospodarki i życia społecznego. Nasz kraj podlega dynamicznemu rozwojowi, z wielkimi zasobami entuzjazmu, zasobów ludzkich i woli dołączenia do najlepszych. Połączenie tych cech może stać się motorem dynamicznego rozwoju nas wszystkich – podsumował wicepremier Piechociński.

Organizatorami Szwedzko-Polskiego Forum Innowacji były Ambasada Szwecji w Polsce, Business Sweden – Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji oraz Ministerstwo Gospodarki. Polskie i szwedzkie firmy z branż: motoryzacyjnej, ochrony zdrowia, nowoczesnych technologii, zbrojeniowej, elektronicznej oraz transportowej i ochrony środowiska uczestniczyły również w rozmowach dotyczących współpracy na rzecz innowacji.  Tej części spotkania przewodniczyli minister Mikael Damberg oraz wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również