Polski Produkt Przyszłości – rozdano nagrody

Mały robot PIAP GRYF, lekki akumulator węglowo-ołowiowy, proces namnażania drożdży i sposób wytwarzania miejsc siedzących dla środków komunikacji publicznej - to rozwiązania, które otrzymały w tym roku główne nagrody w XVI edycji konkursu na Polski Produkt Przyszłości.

Celem konkursu - organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a finansowanego przez Ministerstwo Gospodarki - jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają szanse zaistnieć na polskim rynku. Nagrody przyznano w czterech kategoriach - osobno nagradzano wyroby oraz technologie - w fazie wdrożeniowej lub przedwdrożeniowej.

Tytuł wyrobu przyszłości w fazie przedwdrożeniowej trafił do Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego za opracowanie wysokoenergetycznego kwasowego akumulatora węglowo-ołowiowego (więcej w w serwisie Nauka w Polsce tutaj). W konstrukcji kratek akumulatora wykorzystano lekki porowaty materiał węglowy. Dzięki temu akumulator może mniej ważyć. Twórcy rozwiązania mają nadzieję, że akumulator można będzie stosować do magazynowania energii elektrycznej w małych siłowniach wiatrowych i słonecznych. Akumulator otrzymał również nagrodę specjalną „eCO2innowacja” Ministra Gospodarki dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Za "technologię przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" uznano "Yarrowia technology" - przemysłowy proces namnażania drożdży opracowany w spółce Skotan z Katowic. Dzięki rozwiązaniu zagospodarować można materiały powstające w produkcji biopaliw. Drożdże, które powstają w procesie, służyć mają jako materiał paszowy.

"PIAP GRYF - mały robot do rozpoznania" opracowany w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP z Warszawy otrzymał z kolei główną nagrodę w kategorii wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej. Zdalnie sterowany robot przeznaczony jest do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji. Jak zaznaczono na stronie konkursu, cena robota jest ponad dwukrotnie mniejsza od innych robotów o zbliżonych funkcjonalnościach.

Technologia wytwarzania foteli i miejsc siedzących dla pojazdów komunikacji zbiorowej Ultralight Seat spółki STER z Poznania wywalczyła natomiast nagrodę w kategorii technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej. Dzięki narzędziom o nowej konstrukcji produkowane mogą być siedzenia dla pojazdów transportu publicznego.

W konkursie przyznawano także wyróżnienia. Dostali je twórcy wielopoziomowego automatyzowanego systemu parkingowego, twórcy biodetektora toksyczności ogólnej wody ABTOW, a także autorzy urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej - PICTOR. Poza tym wyróżnienie dostała linia toroidalnych zbiorników Hit do samochodowych instalacji LPG.

Oprócz nagród w postaci statuetki i dyplomu, laureaci otrzymują prawo do posługiwania się znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości”. Ponadto Agencja wspiera zwycięzców w promocji.

www.ppp.pi.gov.pl

źródło: PAP – Nauka w Polsce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę