Polski przemysł wyhamowuje

wskaźnik PMI sierpień 2014 © HSBC

Udostępnij:

Indeks PMI mierzący koniunkturę w polskim sektorze wytwórczym spadł w sierpniu do 49,0 punktów – podała firma badawcza Markit Economics. To szósty z rzędu spadek PMI i najniższy odczyt od maja 2013 roku.

Jak czytamy w komunikacie jest to najdłuższy okres spadków miesiąc do miesiąca od okresu marzec - grudzień 2008 roku. Szczególnie martwi trzeci z rzędu spadek liczby nowych zamówień. Co grosza, tempo spadku nowych zamówień było najszybsze od kwietnia 2013 roku i to pomimo wyhamowanie tempa spadku zamówień eksportowych. Po raz pierwszy od 14 miesięcy odnotowano też spadek bieżącej produkcji. Negatywny sygnał płynący z danych PMI sugeruje, że tempo wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku może być zdecydowanie niższe niż w pierwszej. Pozytywną wiadomością jest jedynie utrzymująca się niska presja inflacyjna oraz utrzymanie trwającego od 13 miesięcy trendu wzrostu zatrudnienia w przemyśle. Niemniej jednak tempo wzrostu zatrudnienia było najniższe od lipca 2013 roku.HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również