Rittal inwestuje 250 milionów euro w Niemczech

© Rittal

Udostępnij:

Za dwa lata planowane jest otwarcie nowoczesnego zakładu produkcyjnego obudów kompaktowych Rittal. Inwestycja w Haiger w Hesji oraz modernizacja zakładów w Rittershausen i Hof to działania, które mają pomóc firmie wkroczyć w produkcję przyszłości.

Rittal buduje nową, będącą największą inwestycją w historii firmy, nowoczesną fabrykę do produkcji obudów kompaktowych za 250 milionów euro. Podstawą wysokowydajnych procesów produkcji, logistyki i komunikacji są przy tym struktury Przemysłu 4.0. W ramach tej samej inwestycji do nowych struktur zostaną przystosowane dwa pozostałe zakłady w regionie. W środkowej części Hesji powstanie natomiast następna fabryka produkująca szafy pełnogabarytowe ze stali nierdzewnej.Podczas uroczystości premier Hesji Volker Bouffier wspólnie z dr. Friedhelmem Loh, właścicielem i przewodniczącym zarządu Friedhelm Loh Group, symbolicznie jako kamień węgielny wykorzystali kompaktową szafę sterowniczą z serii AE.

Usieciowienie produkcji kluczem do przyszłości

W roku 2018 w Haiger ma się rozpocząć produkcja obudów kompaktowych. Wówczas na 24 000 m² będzie pro-dukowane około 9000 obudów dziennie. Fabryka została zaprojektowana tak, aby każdy zamówiony przez klienta produkt można było efektywnie wyprodukować w dowolnej liczbie na bazie 300 podstawowych typów obudów. Rocznie będzie przetwarzane około 25 000 ton stali.

Trzyetapowa produkcja – obróbka blachy, lakierowanie i montaż – zostanie kompleksowo połączona w sieć cyfrową oraz wyposażona w obrabiarki z oferty Rittal Automation Systems. Systemy automatycznego transportu samodzielnie dostarczą potrzebne materiały w odpowiednie miejsce bez ludzkiej ingerencji. Za pomocą inteligentnych systemów skrócone zostaną czasy przestojów i usuwania usterek, a planowe zamawianie części zamiennych pomoże zminimalizować potencjalne awarie spowodowane zużyciem. Całkowicie automatyczna regulacja, np. w lakierni, zredukuje zużycie energii, co pozwoli utrzymać koszty pod kontrolą i zadbać o środowisko.Świat pracy 4.0 także w nowych zakładach w pobliżu Rittershausen

W nowej fabryce w Haiger będzie zatrudnionych ok. 290 pracowników. W porównaniu z poprzednimi zakładami w tym regionie zmieni się rola linii produkcyjnej: zadania pracowników, ze względu na wymagany wysoki stopnień automatyzacji, przestaną być czynnościami manualnymi i przyjmą charakter nadzorowania, analizowania i opty-malizowania. Niezbędne do tego kwalifikacje pracownicy Friedhelm Loh Group mogą zdobyć w wewnątrzfirmowej akademii.

Kolejny nowy zakład powstanie w najbliższych latach w pobliżu Rittershausen. Dr Friedhelm Loh ogłosił to przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod zakład w Haiger. Na 56 000 m² będą produkowane szafy pełnogabarytowe ze stali nierdzewnej.

Lokalizacje te mają w przyszłości utworzyć nowoczesną, idealnie zharmonizowaną organizację produkcyjną. Połączenie parku maszynowego w sieć z użyciem technologii pozwoli wspólnie zwiększyć stopień integracji świata wirtualnego i rzeczywistego.

- Mogę zrozumieć, że wiążące się z Przemysłem 4.0 ogromne ilości danych i krytyczne kwestie bezpieczeństwa mogą jeszcze odwieść niejednego przedsiębiorcę od inwestowania. Jednak jestem przekonany, że jeżeli nie rozpoczniemy tego procesu tutaj w Niemczech, to wyprzedzi nas konkurencja - komentuje Dr Friedhelm Loh.

Źródło: Rittal

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również