Roboty samojezdne są zupełnie bezpieczne dla ludzi

© Octant

Udostępnij:

– Roboty samojezdne można zasadniczo stosować wszędzie tam, gdzie prace transportowe są realizowane przez ludzi. Najczęstsze zastosowania w przemyśle to dostarczanie komponentów z magazynu na linie produkcyjne i z powrotem. Inne często spotykane rozwiązanie to przewożenie elementów między gniazdami produkcyjnymi. Dla każdego z takich zastosowań możliwe jest wprowadzenie pełnej automatyzacji i wyeliminowanie interakcji z operatorami – mówi Yacine Senhadri, prezes zarządu firmy Octant.

Obecnie dobrze zaprojektowane roboty są zupełnie bezpieczne dla pracujących z nimi ludzi. Jest to możliwe m.in. dzięki ciągłemu skanowaniu otoczenia i jego analizie. Takie rozwiązanie pozwala na dynamiczną adaptację trasy pojazdu w taki sposób, aby uniknąć kolizji. Dodatkowo skanery powinny zawsze współpracować z dedykowanym układem bezpieczeństwa, który jest w stanie natychmiastowo zareagować na nagłe wtargnięcie przed pojazd. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa robotów stosuje się również bezpieczne układy do monitorowania prędkości kół napędowych. Dzięki temu, w zależności od prędkości, można skracać lub modyfikować strefy ostrzegawcze i krytyczne w polu widzenia robota. Co więcej, układ ten kontroluje prędkości kół i w przypadku wykrycia jakiegokolwiek problemu, np. niekontrolowanego rozbiegnięcia się z jednego z napędów, natychmiastowo reaguje i odcina zasilanie, a przy większych robotach – autonomicznie załącza hamulce. Wszystkie te aspekty bezpieczeństwa powinny być kluczowe przy wyborze samojezdnych robotów.Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również