Targi ITM Polska 2012 już się zakończyły

© Targi Poznańskie

Udostępnij:

Jak będzie się rozwijał polski i światowy przemysł w ciągu najbliższych lat można było zobaczyć podczas targów ITM Polska, które odbyły się w Poznaniu w dniach 29 maja - 1 czerwca. Wzięło w nich udział 937 wystawców i firm reprezentowanych z 30 krajów. Targi stanowiły pełny przegląd nowoczesnych technologii i dorobku inżynierów, wynalazców oraz naukowców z ostatniego roku. 

Poznań przez 4 dni funkcjonował jako fabryka innowacji. W dziewięciu nowoczesnych halach podczas targów ITM Polska 2012 pracowały i prezentowały się setki najnowszych maszyn oraz urządzeń dla najważniejszych branż przemysłu: maszynowej, motoryzacyjnej, lotniczej, stoczniowej, kolejowej, zbrojeniowej, medycznej i wydobywczej. W sumie na ekspozycji znalazło się ponad 2000 ton sprzętu.W pierwszym dniu targi ITM Polska odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który wręczył później czterem firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.

Międzynarodowa oferta i wymiana doświadczeń
Reprezentacja firm zagranicznych w tegorocznej edycji targów stanowiła prawie 50%, dzięki czemu ITM Polska 2012 stanowiło spotykanie specjalistów z całego świata. Na ekspozycji można było zobaczyć ofertę firm z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i USA. Pokazano około 100 tegorocznych europejskich i światowych nowości. Wystawcy byli zadowoleni z tegorocznych kontraktów, wiele firm już drugiego dnia wyprzedało maszyny, które stanęły na ekspozycji ich stoisk.

Siedem specjalistycznych salonów (Mach-Tool, Metalforum, Hape, Welding, Surfex, Transporta i Nauka dla Gospodarki) odwiedziło blisko 16.000 zwiedzających z Polski i zagranicy oraz niemalże 100 dziennikarzy z redakcji branżowych, ogólnopolskich, radia oraz telewizji.

Na stoiskach podczas ITM Polska swoją ofertę rozwiązań dla biznesu przedstawiło prawie 50 krajowych instytutów badawczych, jednostek naukowych, wyższych uczelni, firm
i instytucji. Ten prezentowany na targach mariaż nauki z techniką ma na celu wspieranie innowacji oraz transfer technologii dla przemysłu, a także promocję najnowszych trendów i rozwiązań, dzięki którym producenci mogą produkować szybciej, łatwiej i przede wszystkim oszczędniej. Jego uzupełnieniem było Centrum Doradztwa i Zgłaszania Potrzeb na Innowacje, w ramach którego odbywały się spotkania potencjalnych inwestorów z jednostkami badawczymi, a także Polsko-Niemiecki Business Mixer, podczas którego na stoisku ZukunftsAgentur Brandenburg odbyło się 40 spotkań firm polskich z niemieckimi.

Branżowe trendy podczas debat i pokazów
Podczas tegorocznych konferencji i debat, które odbywały się w ramach ITM Polska, można było dowiedzieć się gdzie i jak stosuje się stale nierdzewne w architekturze współczesnej, jak wygląda stan przygotowań do budowy energetyki jądrowej w Polsce czy też w jaki sposób skrócić czas projektowania z 8 godzin do 5 minut. Eksperci i praktycy prezentowali systemy wirtualnej rzeczywistości oraz najnowsze metody w spawalnictwie i lakiernictwie.

Największym zainteresowaniem cieszyło się w tym roku X jubileuszowe Forum Inżynierskie, którego organizatorami była Naczelna Organizacja Techniczna, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Forum miało charakter inżynierskiej debaty, w której na konkretnych przykładach pokazano zastosowanie najnowszych metod projektowania i przygotowania produkcji wykorzystaniem systemów CAD/CAM. Na zakończenie Forum wręczono nagrodę „Dźwignia 2012", która przyznawana jest za wspieranie i promowanie osób i firm przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększających konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki. Tegoroczną „Dźwignię" za tworzenie nowych miejsc pracy oraz wdrażania nowoczesnych procesów technologicznych otrzymała firma MET - POL Sp. z o.o. z Krobanowa k/Zduńskiej Woli, natomiast nagrodę za uruchomienie produkcji w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie otrzymała firma DZT Tymińscy.

Profesjonaliści z uwagą przysłuchiwali się także wykładom w ramach seminarium „Współczesne metody badania struktury i właściwości warstw wierzchnich metali", współorganizowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz seminarium Polskiej Unii Dystrybutorów Stali „Stale Nierdzewne w Architekturze Współczesnej", gdzie głos zabrali eksperci m.in. z Wielkiej Brytanii.

 Atutem targów ITM Polska jest możliwość wypróbowania nowoczesnych urządzeń. Tak również było i w tym roku. Goście targowi mogli czynnie uczestniczyć w pokazach lakierniczych na powierzchni demonstracyjnej Poligon Umiejętności. Organizatorami tego wydarzenia są: redakcja czasopisma „Lakiernictwo Przemysłowe" oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. W tym roku praktyczne pokazy obróbki na żywo można było zobaczyć w wykonaniu firm: CNC, Graco, Monkiewicz, Ewa Mendel, EKO-BHL, Valspar, Ita, Wagner, Auer, Ultron oraz Nestro. W ramach Poligonu można było zapoznać się z nowymi technologiami z zakresu m.in. malowania metodą proszkową oraz na mokro, badania powłok dekoracyjnych, zabezpieczania antykorozyjnego czy odzysku farb.

Nie mniej ciekawa była organizowana przez Instytut Spawalnictwa tegoroczna
VIII edycja Akademii Spawania, która przybrała formę warsztatów pokazowych. Tutaj prezentacje i warsztaty prowadziły firmy: Fornius, Saz-Welding, Roboprojekt oraz Technika Spawalnicza. Prezentowano m.in. metody i urządzenia do spawania metodami MIG, TIG (za pomocą głowic otwartych, głowic zamkniętych, stołów obrotowych), spawanie den sitowych oraz spawanie rur metodą MIG/MAG, a także urządzenia do pomiaru tlenu resztkowego. Nie zabrakło także pokazu uniwersalnych urządzeń spawalniczych EWM umożliwiających spawanie orbitalne i wzdłużne wszystkimi metodami spawalniczymi tj. MIG, MAG, WIG
i PLASMA.Udane debiuty na ITM Polska
Mowa tym razem nie o najnowszych maszynach, ale wydarzeniach, które uzupełniły branżowy program konferencji i seminariów na targach ITM Polska 2012. Po raz pierwszy odbyło się wydarzenie Cax Innovation, w ramach którego odbyły się prezentacje m.in. nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle lotniczym, techniki skanowania 3D oraz techniki wirtualnej rzeczywistosci VR, a także przykłady automatyzacji projektowania. Można było także zobaczyć prototypy różnych urządzeń wykonane najnowszymi technikami. Cax Innovation odbywało się pod patronatem sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Tegoroczna edycja ITM Polska były też świętem mechaników polskich. Podczas targów miał miejsce „I Dzień Mechanika" organizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. W ramach tego wydarzenia odbyła się prezentacja ofert instytutów naukowo-badawczych dla małych i średnich przedsiębiorstw współpracujących z SIMP oraz seminarium podsumowujące pięć edycji ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Osiągnięcie Techniczne Roku organizowanego pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki - Waldemara Pawlaka.

Ścisła współpraca, cenne inicjatywy
Dzięki wsparciu kluczowych organizacji i stowarzyszeń branżowych, ITM Polska stały się ważną platformą transferu wiedzy i know-how nowych technologii. W tym roku poznańskie targi przemysłowe wspierały: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Instytut Spawalnictwa, Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich, Polska Unia Dystrybutorów Stali, Stowarzyszenie Stal Nierdzewna, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCax oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Patronat Honorowy nad ITM Polska 2012 objął: Minister Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kolejna edycja targów ITM Polska, poszerzona dodatkowo o salon BHP, odbędzie się w dniach 04-07.06.2013 r. Więcej informacji na www.itm-polska.pl

Udostępnij:

DrukujGerd Knehr
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również