Trendy w sektorze produkcji narzędzi skrawających

Seco Tools
6.12.2016

Komentarz Jacka Goldy, prezesa firmy Narzędzia Skrawające TOOLS.

Polski rynek narzędzi skrawających ukształtowany jest poprzez potrzeby użytkowników – specyficzne dla różnych branż, wykorzystujących w produkcji obróbkę skrawaniem:

Zakłady produkujące części, komponenty lub świadczące usługi na potrzeby innych firm

Ta produkcja jest w dużej części skierowana na eksport. Bardzo duże znaczenie ma wysoka jakość produkowanych wyrobów, równie ważna jest konkurencyjna cena. W tego typu produkcji używane są narzędzia standardowe linii ekonomicznych.

Zakłady przemysłu motoryzacyjnego

Tutaj decydującym czynnikiem jest minimalizowanie kosztu jednostkowego produkcji oraz bardzo duża produktywność narzędzi. Dlatego w produkcji używa się narzędzi specjalnych, wykonujących kilka operacji.

Zakłady przemysłu lotniczego

O wyborze narzędzi decyduje pewność i niezawodność procesu. W tej branży obrabia się najnowocześniejsze materiały, takie jak super stopy lotnicze (np. Inconel) czy różnego typu kompozyty. W przypadku obróbki tych materiałów stosuje się wysoko specjalizowane narzędzia , które umożliwiają skrawanie tych trudnoobrabialnych materiałów. Jak widać z tego krótkiego przeglądu branż, trudno mówić o jednym dominującym trendzie w rozwoju sektora narzędzi skrawających. Jedyną rzeczą wspólną, którą widać już dzisiaj, jest coraz dalej idąca specjalizacja, mająca na celu zaspokojenie bardzo różnych potrzeb odbiorców narzędzi skrawających.

Jakie narzędzia do obrabiarek sprzedają się najlepiej na polskim rynku?

Najbardziej popularne i najczęściej kupowane narzędzia do obrabiarek to uniwersalne narzędzia standardowe z linii ekonomicznych oraz narzędzia specjalne.

Grupa narzędzi ekonomicznych (np. produkowana przez nas linia frezów ProCUTter) to dobra jakość na rozsądną cenę. Narzędzia w wykonaniu katalogowym mają szerokie zastosowanie i umożliwiają obróbkę wielu różnych materiałów.

Druga grupa to narzędzia wysoko specjalizowane - wykonania specjalne na indywidualne zamówienie

Wykonania specjalne stosuje się:

  • W produkcji potokowej w celu zmniejszenia czasu obróbki i redukcji kosztów
  • Podczas obróbki bardzo trudno skrawalnych materiałów (np. super stopy lotnicze)
  • W celu spełnienia bardzo specjalistycznych wymagań branżowych


Jak polscy klienci z sektora przemysłowego postrzegają nowości narzędziowe wprowadzane na rynek?

Wprowadzanie na rynek nowości jest w dużej mierze uzależnione od stosowanych w zakładach produkcyjnych procedur i możliwości parku maszynowego.

W zakładach posiadających opracowaną technologię produkcji stosowane narzędzia skrawające są ściśle przypisane do danego procesu. Zmiana narzędzia wymaga przeprowadzenia całego procesu walidacji wraz z opracowaniem opłacalności, zatwierdzającego zastosowanie nowego narzędzia. Jest to proces długotrwały i bardzo pracochłonny, a co za tym idzie jest barierą do szybkiego wdrożenia nowości.

W produkcji, która nie jest tak rygorystycznie opisana, wprowadzanie nowości jest dużo łatwiejsze. Jednakże z reguły wprowadzenie nowości jest poprzedzone testami mającymi na celu wykazanie, że nowe narzędzie jest na prawdę lepsze od starego. Często zastosowanie nowych narzędzi skrawających jest możliwe na odpowiedniej, zaawansowanej technologicznie obrabiarce (np. dla technologii HSM ), a ten warunek nie zawsze może być spełniony. Generalnie jednak polscy klienci są raczej pozytywnie nastawieni do nowości.

O Autorze

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę