Wszystko zależy od montażu

©

Udostępnij:

Każde łożysko ma obliczoną na etapie projektowania trwałość eksploatacyjną. Jednakże nie każde łożysko tą trwałość osiąga. Jak wynika z badań, kluczowym etapem cyklu życia łożyska wywierającym zasadniczy wpływ na jego trwałość jest montaż. Poprzez zastosowanie właściwej metody oraz używanie odpowiednich narzędzi do montażu, można znacznie przedłużyć trwałość eksploatacyjną łożyska oraz zwiększyć zdolność produkcyjną i efektywność aplikacji.

Montaż jest jednym z krytycznych etapów cyklu życia łożyska. Jeżeli łożysko nie jest poprawnie zamontowane przy użyciu właściwych metod i narzędzi, jego trwałość ulegnie skróceniu. Smarowanie jest także ważnym krokiem w procedurze montażu. Wybór smaru łożyskowego odpowiedniego do danej aplikacji jest decydujący dla uzyskania optymalnej pracy. Dodatkowo na trwałość eksploatacyjną łożyska mogą pozytywnie wpłynąć ilość smaru i stosowana metoda smarowania.
Około 16% wszystkich przedwczesnych uszkodzeń łożysk jest wynikiem złego montażu lub stosowania nieprawidłowych technik montażu. Poszczególne aplikacje mogą wymagać mechanicznej, cieplnej lub hydraulicznej metody montażu dla uzyskania prawidłowego i efektywnego montażu łożyska. Wybór właściwej techniki montażu może przedłużyć okres trwałości łożyska i zredukować koszty wynikające z przedwczesnego uszkodzenia łożyska, jak również z potencjalnej awarii całego urządzenia.

Montaż łożysk na zimno

Metoda ta jest na ogół stosowana do małych i średnich łożysk.
Tradycyjnie łożysko montuje się za pomocą młotka i kawałka starej rurki. To w praktyce może spowodować, że siły montażowe będą przenoszone poprzez elementy toczne, powodując uszkodzenie bieżni. Odpowiednie narzędzia do montażu łożysk pomagają uniknąć uszkodzenia łożyska poprzez przykładanie sił do pierścienia łożyska pasowanego ciasno.
W montażu z wciskiem rozwiązaniem idealnym jest jeden z wielu produktów SKF do montażu łożysk - zestaw narzędzi TMFT 36. Jest zaprojektowany do szybkiego i precyzyjnego montażu, przy równoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia łożyska. Właściwe połączenie pierścienia udarowego i tulei zapewnia efektywne przeniesienie siły montażowej na pierścień łożyskowy osadzany z wciskiem, minimalizując niebezpieczeństwo uszkodzenia bieżni łożyska lub elementów tocznych. Zestaw ten może także służyć do montażu takich elementów jak tuleje, uszczelnienia i koła pasowe.Cały tekst w numerze 1-2/2009 MM

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również