Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze „wychodzi z ziemi”

fabryka Mercedesa w Jaworze © Mercedes-Benz

Udostępnij:

Budowa fabryki silników Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku nabiera tempa. Pół roku od rozpoczęcia prac ziemnych, 5 lutego br. zamontowano pierwszy stalowy słup największej hali produkcyjno-montażowej. Planowane ukończenie budowy hali „pod klucz” to koniec tego roku. 

Za prace konstrukcyjne odpowiedzialne jest konsorcjum firm Strabag, TKT Engineering i Elektromontaż – Poznań.Dzisiaj stawiamy pierwsze elementy konstrukcyjne (podpory) pod hale produkcyjnomontażową. I musimy się z tym uporać do jesieni. Potem będziemy montować w niej maszyny i urządzenia. Nasz zespół projektowy plus wykonawcy i podwykonawcy pracują pełną parą. Nie ma czasu na relaks, bo zaraz potem stawiamy halę produkcyjną, która musi być gotowa do zimy – mówi Patrick Walz, szef projektu planowania i produkcji fabryki w Jaworze z ramienia Daimler AG, który regularnie wizytuje budowę.

W nowo powstającej hali zamontowane zostaną najnowocześniejsze, pracujące w systemie AGIPRO linie montażowe i obróbkowe zdolne do produkcji 600 tys. silników rocznie. Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników na zimno i gorąco, powierzchnie logistyczne do konfekcjonowania koszyków z częściami oraz moduł do wysyłki gotowych produktów. W budynku odbywać się będzie także przed-montaż podzespołów.

To ważny dzień dla całego zespołu i fabryki. Postawienie pierwszej podpory to oczywisty znak, że budowa na dobre wychodzi z ziemi, ale to dopiero początek – cała hala to 650 takich podpór – powiedziała Susanne Knittel-Ammerschuber, szefowa działu planowania i fabryk silników Daimler AG.

Budowa fabryki w Jaworze rozpoczęła się oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2017 r. Prace budowlane ruszyły kilka tygodni później, w sierpniu. W tym czasie zorganizowano zaplecze biurowe, uruchomiono przyłącza elektryczne i wodociągowe, ogrodzono zakład, przygotowano infrastrukturę zewnętrzną – docelowe drogi, parkingi i instalacje podziemne oraz wybudowano fundamenty największej hali produkcyjnej. Jej budowa wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. mkw. potrwa do stycznia 2019 roku. Konsorcjum wykona ponadto niezbędne instalacje, w tym m.in. tryskaczową, hydrantową, gaszenia gazem, mechaniczną i elektryczną

Fabryka silników Mercedes-Benz w Jaworze w liczbach:

  • Łączna suma inwestycji – ok. 500 mln euro
  • Teren fabryki – ok. 50 hektarów
  • Liczba miejsc pracy – ponad 500
  • Zastosowanie idei „Przemysł 4.0“
  • Zakład neutralny pod względem emisji CO2
  • Rodzaje produkowanych silników – OM 654 (wysokoprężny) i M 254 (benzynowy)
  • Łączna moc przerobowa – 600 tys. silników rocznie
  • 3 linie montażowe w systemie AGIPRO
  • Zastosowanie techniki NANOSLIDE w procesie obróbki
  • Metraż hal – ponad 200 tys. m2

Źródło: Mercedes-Benz

 

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również