Innowacje społeczne we wzornictwie przemysłowym

© Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

O roli innowacji w codziennym życiu oraz unijnym wsparciu dla wzornictwa przemysłowego mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas IX Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce. Innowacje społeczne we wzornictwie przemysłowym” zorganizowanej przez Urząd Patentowy RP.

Jak przekonywała wiceminister Emilewicz, mówiąc o innowacjach powinniśmy myśleć również o tych pozatechnologicznych, do których należą również innowacje społeczne. Powodują one, że nasze życie staje się łatwiejsze i bardziej efektywne.- Obecnie największą przewagę konkurencyjną stwarza innowacyjność, czyli m.in. zdolność i motywacja podmiotów gospodarczych do ustawicznego poszukiwania i wykorzystania w praktyce wyników prac badawczo-rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. A wzornictwo przemysłowe jest jednym z ciekawszych narzędzi dostarczania innowacyjnych rozwiązań. Można powiedzieć, że design i projektowanie stają się naszą polską przewagą konkurencyjną - komentuje Emilewicz.

Dodała, że wsparcie wzornictwa przemysłowego przewidziane jest w programie Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia. Dzięki tym środkom możliwa jest pomoc przedsiębiorstwom z sektora MŚP w procesie uzyskania ochrony prawa własności przemysłowej. Firmy mogą uzyskać do 500 000 zł dofinansowania z POIR.

Wiceszefowa rozwoju w swoim wystąpieniu wspomniała również o tym, że należy dążyć do zwiększenia wdrażania innowacji w przemyśle.

- W tym celu niezbędne jest kontynuowanie prac na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy nauką a biznesem, a także podejmowanie konkretnych działań w celu podnoszenia kompetencji i umiejętności związanych z prowadzeniem działalności biznesowej zarówno wśród przyszłych, jak i obecnych przedsiębiorców - mówi wiceminister.

Poinformowała również, że Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych. Resort planuje obniżyć opłaty za ochronę wzorów przemysłowych za pierwsze dwa pięcioletnie okresy ochrony z 1400 zł do 400 zł za cały 10-letni okres.Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również