Instalacja przekształci odpady komunalne w energię i ciepło

Instalacja przekształci odpady komunalne w energię i ciepło pixabay-sumanley

W 2024 r. ma być gotowa nowoczesna instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii, którą spółka PGE Energia Ciepła wybuduje w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Instalacja będzie przetwarzać rocznie 180 tys. odpadów komunalnych. Odzyskana z nich energia ma docelowo trafić do sieci elektroenergetycznej, natomiast ciepło popłynąć do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa.

Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii ma pozwolić na wyeliminowanie innych, przestarzałych źródeł ciepła. Na dodatek emisja spalin z takiej instalacji jest znacznie mniejsza niż w przypadku spalania węgla czy biomasy. Z tego względu inwestycję można poczytywać za proekologiczną, tj. taką, która poprawi jakość powietrza w regionie.

Nowa inwestycja jest częścią transformacji energetycznej kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów. Obiekt będzie spełniać bardzo rygorystyczne, europejskie normy środowiskowe (BAT), i zostanie wyposażony m.in. w system monitoringu emisji zanieczyszczeń. Ponadto automatyczny system zabezpieczeń poinformuje też o każdym, nawet najmniejszym, przekroczeniu norm emisji.

Grupa Kapitałowa PGE ma w planach szereg różnych przedsięwzięć dla regionu bełchatowskiego. Poza budową instalacji termicznego przetwarzania z odzyskiem energii w tym regionie planowane są też farmy wiatrowe o mocy ok. 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 600 MW, akumulatory energii – czyli dość nowatorskie rozwiązanie, o mocy 300 MW – wymienia Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Instalacje termicznego przetwarzania z odzyskiem energii działają już od kilku lat m.in.: w Bydgoszczy, Koninie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie. Podobną inwestycję prawie 3 lata temu spółka PGE Energia Ciepła wybudowała też w Rzeszowie. Podobna  instalacja powstanie też w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Zgodnie z harmonogramem wybór generalnego wykonawcy inwestycji ma się odbyć w przyszłym roku. Według planów instalacja będzie przetwarzać rocznie 180 tys. odpadów komunalnych.

Do ITPOE w Bełchatowie będą trafiać odpady pochodzące z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, czyli pozbawione frakcji biologicznej. To gwarantuje, że nie będą emitowane uciążliwe zapachy. Nie będą też przetwarzane odpady niebezpieczne. Co istotne, dzięki budowie nowoczesnej instalacji w okolicach Bełchatowa nie będą powstawać nowe składowiska odpadów. Inwestycja przyczyni się też do poprawy jakości powietrza w regionie, ponieważ w trakcie eksploatacji ograniczy do minimum emisję tlenków siarki, azotu i pyłów.

Źródło: Newseria

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę