Kolejny krok na drodze do Przemysłu 4.0

Reklama
Reklama

Droga do Przemysłu 4.0 nie jest prosta, lecz prowadzi meandrami. Widzimy przed sobą cel, ale zanim do niego dotrzemy, musimy pokonać mnóstwo trudności, w tym natury finansowej. Dlatego tym bardziej cieszę się, że tak wiele firm i młodych ludzi chce wspólnie z nami w tej drodze uczestniczyć – mówił Paweł Stefański, prezes firmy Balluff, na zakończenie konferencji „Fabryka Przyszłości. W drodze do Przemysłu 4.0”, która w dniach 21-22 października odbywała się we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Fabryka Przyszłości to wspólny projekt czterech firm: Balluff, Fanuc, Lapp Group i WAGO zajmujących się rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań w duchu filozofii Przemysłu 4.0. Ich celem jest upowszechnienie idei czwartej rewolucji przemysłowej – rewolucji, w której nadrzędną rolę odgrywa automatyzacja, robotyzacja, Internet Rzeczy, komunikacja maszyn oraz idea tzw. smart factory, czyli inteligentnej fabryki będącej kompilacją tych rozwiązań. Ta sama myśl przyświecała ogólnopolskiej konferencji „Fabryka Przyszłości. W drodze do Przemysłu 4.0”, która już po raz drugi odbyła się we Wrocławiu. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 160 przedstawicieli firm przemysłowych, uczelni technicznych oraz mediów, dla których przygotowano dziewięć wykładów tematycznych poświęconych idei Przemysłu 4.0 i wpisujących się w nią rozwiązań.

Reklama

Czwarta rewolucja przemysłowa, która zaczęła się z początkiem tego stulecia, stanowiła przejście od systemów elektronicznych do cyber-fizycznych realizujących ideę integracji urządzeń z procesami fizycznymi – wyjaśniał w prezentacji otwierającej konferencję dr inż. Jarosław Panasiuk z Wojskowej Akademii Technicznej.

Symbolem tych zmian jest tzw. inteligentna fabryka, której przykład w dalszej części spotkania zaprezentowali wspólnie Konrad Dróżka z firmy Transition Technologies S.A., Marek Synowiec i Piotr Kowalski z firmy Wielton S.A. oraz Anna Timofiejczuk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zrealizowany w firmie Wielton projekt miał na celu przekształcenie zakładu produkcyjnego w Wieluniu we w pełni zautomatyzowaną i zrobotyzowaną placówkę działającą na zasadzie wzajemnej komunikacji maszyn w ramach Internetu Rzeczy. O rozwoju tej formy komunikacji opowiadał z kolei Konrad Napieralski z firmy CISCO, która jako pierwsza wprowadziła pojęcie Internetu Wszechrzeczy, czyli sieci łączącej trzy oddzielne do tej pory systemy komunikacyjne: Internet Rzeczy, Osób i Danych.

Ogólna tematyka wykładów otwierających została w kolejnym dniu uzupełniona o konkretne zagadnienia mające przybliżyć uczestnikom problematykę badań i rozwoju jako metody na rozwijanie nowatorskich technologii wpisujących się w ideę Przemysłu 4.0. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. kwestia współpracy świata biznesu i nauki oraz finansowania prac badawczo-rozwojowych.

Reklama

Oprócz uczestnictwa w wykładach goście konferencji zyskali również możliwość stanięcia oko w oko z omawianymi w jej trakcie technologiami. Okazją ku temu były wizyty w siedzibach organizatorów, podczas których prezentowano najnowsze osiągnięcia każdej z firm tworzących Fabrykę Przyszłości. Nie zabrakło wśród nich robotów spawających, systemów RFID usprawniających inwentaryzację stanów magazynowych i przebieg procesów produkcyjnych, a także nowatorskich rozwiązań z zakresu okablowania i złączek, w tym elastycznych, w pełni wymienialnych zespołów prowadnic z kompletem interfejsów i rozbudowaną hydrauliką.

W podsumowaniu tej części spotkania prezesi firm Balluff, Fanuc, Lapp Group i WAGO wspólnie omówili najważniejsze wyzwania stojące przed Przemysłem 4.0: kwestie elastyczności procesów produkcyjnych, analizy ich przebiegu oraz szeroko rozumianej logistyki.

Warunkiem elastyczności jest sprawna komunikacja współpracujących ze sobą maszyn i robotów – dowodził Jędrzej Kowalczyk, prezes firmy Fanuc. – Co ważne, musi mieć ona charakter interaktywny, a więc umożliwiać nie tylko zbieranie danych z maszyn, ale także ich efektywne przekazywanie w przeciwnym kierunku.

Wśród innych czynników warunkujących postęp na drodze do Przemysłu 4.0 szczególny nacisk położono na kwestię edukacji przyszłych inżynierów, a także pozyskiwania młodych talentów. Jednym ze sposobów realizacji tej idei był konkurs na zaawansowany projekt rozwiązania technicznego wpisującego się w koncepcję Przemysłu 4.0 adresowany do studentów wyższych uczelni technicznych, którego wyniki ogłoszono w pierwszym dniu konferencji. Wśród nagrodzonych prac znalazł się projekt linii montażowej OEM elementów plastikowych dla przemysłu motoryzacyjnego autorstwa Łukasza Okrojka z Politechniki Warszawskiej (I miejsce), koncepcja inteligentnego odciążania częstotliwościowego Wojciecha Korchuta z Politechniki Wrocławskiej (II miejsce) oraz projekt minilinii montażowej Tomasza Pietrowskiego z Politechniki Wrocławskiej (III miejsce). Sześć wyróżnionych prac można było przez dwa dni oglądać w sali konferencyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego.

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama