Płynny lit chroni plazmę

© tokamak

Udostępnij:

Naukowcy z laboratorium plazmy w Princeton zaproponowali nowy komponent do tokamaków – toroidalnych urządzeń do przeprowadzania kontrolowanej fuzji jądrowej.

W przyszłości tokamaki mają być elektrowniami, w których energię będzie dostarczać fuzja, tak jak obecnie ma to miejsce na słońcu. Dzisiejsze urządzenia nie mają do tego wystarczających rozmiarów, jednak wkrótce mogą je osiągnąć. Pomysł inżynierów z Princeton pozwala zwiększyć efektywność działania tokamaków. Polega na wykorzystaniu płynnego litu, który ma cyrkulować na ścianach komory urządzeń.Wynalazek przetestowano w EAST (ang. Experimental Advanced Superconducting Tokamak) w Chinach. Przez kilka godzin zatrzymywał on proces ochładzania plazmy i spowalniania reakcji fuzji jądrowej.

Urządzenie składa się z pompy elektromagnetycznej, która współpracuje z polem magnetycznym tokamaka. System redukuje powstawanie zanieczyszczeń, które tworzą się, kiedy plazma sięga ścianek reaktora. Dodatkowym atutem jest fakt, że plazma bardziej niż inne metale toleruje domieszki litu. Dzieje się to ze względu na jego relatywnie niską liczbę atomową, która przekłada się na niższą produkcję promieniowania chłodzącego plazmę.

Źródło: www.pppl.gov

Udostępnij:

Drukuj
Przemysław Juda
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również