Targi Plastpol potwierdzają silną pozycję

Plastpol
Reklama
Reklama

Zakończone już kieleckie Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol umocniły swą silną pozycję nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

O dobrej kondycji nie tylko krajowych, ale i światowych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych można było się przekonać podczas międzynarodowych targów Plastpol, które 26 maja zakończyły się w Kielcach. Branża pozytywnie podsumowała miniony rok. Bilans targów to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni. Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 m2.

Na największej wystawie branży w Polsce i jednym z uznanych wydarzeń tego sektora w Europie zaprezentowali się liderzy polskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu. Firm recyklingowych przybywa na Plastpolu sukcesywnie od kilku lat. Ponad 50 procent wystawców stanowili w 2017 roku jednak reprezentanci zagranicznych przedsiębiorstw między innymi z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA oraz Chin. Najliczniejszą reprezentację stanowiły tradycyjnie firmy z Niemiec i Włoch. Znaczna grupa prezentowała możliwości branży tureckiej i chińskiej.

Dzięki tak licznej reprezentacji zagranicznej, Plastpol jest najbardziej międzynarodową wystawą spośród wszystkich targów branżowych odbywających się w Polsce – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. – Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy.

Reklama

Ceniona wystawa o europejskiej randze


Plastpol 2017 umocnił swą rolę wiodącego miejsca spotkań branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają. Zagraniczne firmy chętnie chcą kooperować z polskim rynkiem, gdyż ten rozwija się dynamiczniej niż niejeden unijny.

Jesteśmy w Kielcach po raz szósty. Plastpol to unikatowe wydarzenie w tej części Europy, dedykowane specjalnie branży tworzyw sztucznych. Nie tylko ważne dla Polski, ale i sąsiadujących krajów. Na decyzję o wzięciu udziału miała wpływ ilość oraz jakość zwiedzających – wyjaśnił Mustafa Palabiyik z firmy Ustun is Makina z Turcji.

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, Plastpol jest najlepszy, już potwierdziliśmy swój udział w 2018 r. – dodał Paolo Gasparotto z firmy Maretto z Włoch.

Powiązane firmy

Reklama

Smart produkcja wiodącym trendem
Dominującym trendem tegorocznej edycji targów Plastpol była „smart produkcja” i wszechobecna cyfryzacja. Można było na wielu stoiskach zobaczyć najnowsze roboty, maszyny, linie produkcyjne w pełni zinformatyzowane, współdziałające ze sobą, komunikujące się nie tylko w obrębie linii produkcyjnej, ale informujące również nadzorującego je człowieka o błędach, konieczności zrobienia zamówienia na przykład na kończące się tworzywo. Przez cztery targowe dni maszyny sprzężone zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0” prezentowały na żywo swe możliwości, produkując wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Korzyści było widać jak na dłoni: zoptymalizowana produkcja, krótszy czas wykonania produktów, mniej błędów w procesie.

Branża w liczbach – specjaliści podsumowali wyniki 2016 roku


Podczas 21. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy branża podsumowała miniony rok. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, zaprezentowanymi podczas jubileuszowej X Konferencji Branży Tworzyw Sztucznych, która odbyła się w przededniu Plastpolu, istotnie wzrosły inwestycje, zatrudnienie, a w górę poszybował też wskaźnik sprzedanej produkcji polskich firm.

Na przestrzeni około 10 lat udało się krajowym producentom zwiększyć udział w przetwórstwie tworzyw sztucznych Unii Europejskiej o 40% – mówił Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. – W roku 2016 zanotowaliśmy 7-proc. wzrost produkcji sprzedanej, wzrost inwestycji o 10% i zatrudnienia prawie o 6%.

Nie byłoby Plastpolu bez konferencji PlasticsEurope Polska, organizowanej 23 maja w dniu otwarcia targów, na 27-metrowej wieży widokowej Targów Kielce. Fundacja zaprezentowała kolejne dane branży dla Polski i Europy.

Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – informował podczas konferencji Kazimierz Borkowski, dyrektor PlasticsEurope Polska. – Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego – z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%).

Najlepsi nagrodzeni: Gala Platinum oraz Omniplast


Pierwszego dnia targów 10 znawców branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, w samo południe tradycyjnie zmierzyło się z pytaniami finału konkursu Omniplast. Pierwsze miejsce zajął Michał Kurleto z firmy Wadim Plast, kolejna lokata przypadła Adrianowi Nowakowi z  Synventive, a trzecie miejsce zajęła jedyna kobieta w gronie zwycięzców – Agata Lechocka z firmy Master Colors. Nagrody wręczono zwycięzcom na Gali Platinum Plast.

Na niej też tradycyjnie nagrodzono Medalami Targów Kielce i wyróżnieniami, najlepsze produkty, ciekawie zaaranżowane stoiska. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula, reprezentującego Politechnikę Częstochowską, przyznała 6 medali i 11 wyróżnień w trzech kategoriach. Triumfowali KM Plastics, Wadim Plast, Dopak, NTQ, PTC Artur Szreder, Nordson Xalory Europe – którym przypadły medale.

Solidna dawka wiedzy
Merytorycznej dawki wiedzy nie zabrakło na Plastpolu także w tym roku - w programie zalazło się sporo propozycji o charakterze naukowych i technicznym. Dwudniowe, otwarte seminarium techniczne Plastech Info odbyło się pod hasłem przewodnim: „Organizacja i zarządzanie procesem produkcji w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych”.

Firma Albis świętowała swój jubileusz przy muzyce fortepianowej, Mol Group podczas targów w Kielcach ogłosił swą strategię na najbliższe lata, igus rozdał podczas spotkania z branżą i dziennikarzami, nagrody manus. Odbyła się również konferencja firmy Fado zatytuowana „ Zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle tworzyw sztucznych”. Atrakcją Plastpolu okazały się również spotkania ze sportowcami na stoisku Grupy Azoty – Piotrem Żyłą, który przez niemal godzinę rozdawał autografy i fotografował się z fanami oraz siatkarzami ZAKSA Kędzierzyn–Koźle i siatkarkami Chemika Police.

Źródło: Targi Kielce

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama