Wysokowydajny laser o dużej dynamice L5

Wysokowydajny laser o dużej dynamice L5 Salvagnini

Opatentowana, najnowocześniejsza konstrukcja, niezwykle szeroka oferta automatyzacji i szereg zaawansowanych rozwiązań w zakresie kontroli procesu i wydajności to kamienie węgielne, na których firma Salvagnini zbudowała laser L5. Wysokowydajny system o dużej dynamice cięcia, szczególnie w przypadku średniej grubości, zmniejszonym zużyciu energii i konkurencyjnych kosztach eksploatacji, niezależnie od zastosowania, materiału i grubości, jest wyposażony w pojedynczą głowicę laserową, która umożliwia cięcie wszystkich możliwych do obróbki grubości i materiałów.

Powiązane firmy

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Na wydajność i rentowność lasera mają wpływ czynniki rynkowe i technologiczne. Jeśli laser nie jest w stanie kontrolować wielkości partii, częstotliwości zmian produkcji i mieszanki materiałów/grubości, jego cechy technologiczne – dynamika maszyny, moc źródła, poziom automatyzacji i cyfryzacji, czujniki procesu – mogą pomóc w zarządzaniu złożonością coraz bardziej dynamicznych produkcji.

Zakres grubości i wydajność cięcia zależą od mocy źródła lasera. Firma Salvagnini niedawno wprowadziła do swojej oferty laser o wysokiej gęstości mocy 8 kW, gwarantujące prędkości cięcia wyższe niż jakiekolwiek inne tradycyjne źródło o mocy 8 kW. W przypadku arkusza blachy o grubości do 6 mm laser L5 osiąga prędkości cięcia większe nawet niż w przypadku źródła o mocy 10 kW. Na targach Blechexpo, Salvagnini zaprezentuje światową premierę: nowe źródło o wysokiej gęstości mocy 8 kW i wysokiej wydajności, które gwarantuje o 50% wyższą wydajność, wartości nigdy wcześniej niespotykane dla lasera tnącego. Ta nowa oferta, oprócz wydajności, może być również niezwykle korzystna pod względem stabilności finansowej: zmniejszenie mocy źródła przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich prędkości cięcia oznacza zmniejszenie zużycia energii i gazu przy tej samej wydajności. Oprócz niższego zużycia związanego bezpośrednio ze źródłem, pozwala to również zmniejszyć rozmiar agregatu chłodniczego. Zużycie jest zatem bardzo podobne do zużycia źródła o mocy 6 kW.

Coraz mniejsze partie wymagają szybkiej automatyzacji w celu szybkich zmian w produkcji, przy niskim zużyciu i minimalnej ilości odpadów. W konfiguracji zaprezentowanej w Stuttgarcie, L5 współpracuje z systemem ADC, kompaktową automatykę do załadunku i rozładunku blachy. Jego mocne strony to kompaktowe wymiary, krótkie czasy cykli i szybka instalacja. Podobnie jak wszystkie automaty Salvagnini, ADC jest również wyposażony w nową technologię adaptacyjnej kontroli próżni AVC. AVC stale monitoruje stopień podciśnienia w przyssawkach chwytających, a wytwarzanie podciśnienia jest aktywowane tylko wtedy, gdy jest to wymagane, co skutkuje zmniejszeniem zużycia sprężonego powietrza o około 90%. ADC wykorzystuje grzebieniowe urządzenie rozładowcze z zestawem pasów; przesuwają one blachę powoli podczas jej odkładania, zmniejszając ryzyko uszkodzenia materiału lub ciętych części.

System cięcia oferowany przez Salvagnini obejmuje również szeroką gamę zaawansowanych rozwiązań w zakresie kontroli procesu i wydajności, które poprawiają wydajność L5 i sprawiają, że jest to wszechstronny i łatwy w użyciu laser. L5 jest wyposażony w adaptacyjny czujnik procesu APC2, który monitoruje przebijanie w czasie rzeczywistym, zapewniając większą prędkość i wyższą jakość. Czujnik sprawdza wszelkie straty podczas cięcia, zarówno dla azotu, jak i sprężonego powietrza; w przypadku usterki zatrzymuje proces i wznawia go z odpowiednio zmodyfikowanymi parametrami. APC2 umożliwia również automatyczne wyszukiwanie ogniskowej.

AVS zamienia cięcie laserowe w stację roboczą za wykrawaniem, gwarantując w ten sposób maksymalną precyzję wycinanych elementów. NVS sprawdza, czy wiązka lasera jest wyśrodkowana i wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do monitorowania stanu dyszy i zmniejszania ilości odpadów. SVS odzyskuje resztki blachy, reagując na pilne potrzeby lub zastępując wszelkie odpady w dalszych etapach obróbki. SVS może również wyrównywać blachę bez przesuwania głowicy, skracając w ten sposób czas cyklu. Dzięki nowej funkcji wielu arkuszy, SVS może organizować listę produkcyjną, pozycjonując więcej niż jeden format blachy na stole roboczym i kojarząc różne programy produkcyjne za pomocą prostego przeciągania i upuszczania.

Dodatkowe zalety lasera L5

To nowy produkt, który mierzy zużycie energii elektrycznej, sprężonego powietrza i gazu wspomagającego w laserze L5. Jest to pierwszy krok w kierunku obliczania ilości ekwiwalentu CO2 dla każdego pojedynczego wyprodukowanego komponentu. Impacts służy do monitorowania i uświadamiania sobie własnego zużycia, w celu jego optymalizacji i redukcji. Zwiększa to rentowność, ponieważ zmniejszenie zużycia oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Opatentowany kompas dla wysokiej dynamiki. 

Konstrukcja belki nośnej L5 z lekkim manipulatorem samolotowym oferuje wiele zalet: wysoką sztywność, szybkość, precyzję pozycjonowania i dostępność do całego stołu roboczego. Głowica jest połączona z kompasem, mechaniczną strukturą wykonaną z włókna węglowego, która gwarantuje wysoką precyzję nawet w najbardziej agresywnym trybie cięcia. Wykorzystując wyłącznie silniki obrotowe, kompas przesuwa głowicę na płaszczyźnie XY z dużą dynamiką, osiągając przyspieszenia 5g przy krótkich ruchach.

Łatwość obsługi.

FACE to interfejs HMI Salvagnini dla całej gamy produktów, o takim samym wyglądzie i działaniu dla wszystkich technologii. FACE skraca czas wymagany do interakcji, ponieważ każda funkcja jest natychmiast jasna i dostępna za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Centralna pozycja monitora dotykowego gwarantuje również całkowitą kontrolę nad wszystkimi operacjami, zapewniając pełną widoczność zarówno obszaru cięcia, jak i zmieniacza palet.

Modułowa, skalowalna automatyzacja

Automatyzacja odgrywa coraz ważniejszą rolę: zmniejsza ryzyko, że załadunek i rozładunek staną się wąskimi gardłami i może pomóc zmniejszyć wpływ kosztów pracy. Oprócz ADC, L5 można skonfigurować z wieloma połączeniami załadunku/rozładunku i sortowania, odpowiadając na wszelkie potrzeby: od samodzielnej pracy po integrację z elastycznymi komórkami lub zautomatyzowanymi fabrykami, które pracują bezzałogowo.

Salvagnini zmieniło powietrze

Salvagnini jest punktem odniesienia w cięciu sprężonym powietrzem, jednym z najbardziej interesujących gorących tematów cięcia laserowego. Opcja ACUT umożliwia laserom Salvagnini cięcie odpowiednio uzdatnionym sprężonym powietrzem. Obecnie ACUT może ciąć materiały o grubości do 20 mm, z wydajnością podobną do cięcia azotem, ale przy niższych kosztach. Cięcie sprężonym powietrzem jest tańsze niż azotem, tym bardziej, gdy wzrasta koszt za m3 azotu: im wyższy koszt azotu, tym bardziej opłacalne staje się cięcie sprężonym powietrzem. Do zrównoważonego rozwoju ACUT przyczynia się również APM2, kompaktowe urządzenie "pod klucz", które łączy się bezpośrednio z systemem pneumatycznym fabryki i zapewnia wartości ciśnienia wymagane w procesie cięcia, a także monitorowanie w czasie rzeczywistym jakości powietrza wlotowego.

Oprogramowanie i sprzęt dla zrównoważonego rozwoju

Oprogramowanie może również przyczynić się do zmniejszenia kosztów operacyjnych i odpadów. STREAMLASER, oprogramowanie Salvagnini do programów cięcia, które jest częścią pakietu programistycznego STREAM, ma dwie charakterystyczne cechy poprawiające wydajność materiałową i redukujące koszty. Pierwszą z nich jest OPTI, algorytm zagnieżdżania, który optymalizuje wykorzystanie blachy, minimalizując ilość odpadów. Drugą jest SAFE GRID, który automatycznie optymalizuje pozycjonowanie części na siatkach, zmniejszając ich zużycie i koszty konserwacji oraz poprawiając jakość obróbki i niezawodność lasera.

Źródło: Salvagnini

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę