Targi Plastpol zakończone

©

Udostępnij:

Na tle rynku europejskiego polskie firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentują się wyjątkowo dobrze. Według danych Stowarzyszenia PlasticsEurope zapotrzebowanie na tworzywa wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 3% i przekroczyło 2,9 mln ton. Ta wielkość stanowi ok. 6,3% zużycia tworzyw w Europie i stawia Polskę na szóstym miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Raport PlasticsEurope podkreśla, że Polska wyróżnia się na tle krajów europejskich, jeśli chodzi o statystyki produkcji przemysłowej. W Europie w 2013 r. odnotowano lekki spadek produkcji przemysłowej (o 0,4%), podczas, gdy w naszym kraju wzrost wyniósł blisko 2,7%.Optymizm i dynamikę branży potwierdziło zainteresowanie firm XVIII Międzynarodowymi Targami Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, które odbyły się w Targach Kielce 27 maja. Na jednej z najważniejszych wystaw przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie spotkało się 750 firm z ponad 30 państw z całego świata i kilkanaście tysięcy zwiedzających.

Z roku na rok powierzchnia targów staje się coraz większa. Wystawa zajęła aż sześć wypełnionych po brzegi hal wystawienniczych, w tym najnowocześniejszy obiekt targowy w Polsce. Na stoiskach prezentowane były maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw, rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty. Można było obejrzeć także całe linie technologiczne i proces przetwórczy produktów.

Drugiego dnia targów, podczas uroczystości PlatinumPlast, rozdano wyróżnienia i medale. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu produktów niezależna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Józefa Koszkula z Politechniki Częstochowskiej wybrała te, które wyróżniły się zastosowaniem najnowszych technologii, ekonomią i ekologią. Nagrody otrzymali: Mapro Polska, NTQ, MO-DI-TEC, Mold-Masters Europa, Konek PSN, Sabic, Ekomer, Wadim Plast, Aventek, Grupa Azoty, Demag Plastics Group, Fanuc Polska, Reifenhäuser Cast Sheet Coating, GWK, Wittmann Battenfeld, Fado, Tools Factory i Emsi Hightech.

Targom towarzyszył bogaty program konferencji i specjalistycznych dyskusji. Wśród nich znalazło się już tradycyjnie otwarte seminarium techniczne PLASTECH INFO. W programie nie zabrakło takich tematów, jak m.in. dopuszczalne odchyłki wymiarów wyprasek, współwytłaczanie tworzyw sztucznych, ekstremalna wydajność wytłaczania folii wielowarstwowych o wysokiej płaskości, intensywny rozwój techniki wtryskiwania z fizycznym spienianiem, komputerowy system doboru materiału przy projektowaniu wyrobów, nowoczesne środki zarządzania wtryskownią, uwarunkowania barwienia wyrobów z tworzyw sztucznych czy nowości w plazmowym przygotowaniu wyrobów z TS do drukowania i lakierowania. W gronie prelegentów znaleźli się doświadczeni specjaliści, przedstawiciele firm i instytucji np. PLASTECH, Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, Reifenhauser, Dopak – Krauss Maffei, Trexel, Battenfels Polska, Shapers’ Polska, Wadim Plast, Mold Masters, Platformy Genplast.pl, Rosti, Stäubli, Oerlikon Balzers, Gabit Plast, Sabic oraz AMB Technic.

W czasie wystawy PLASTPOL w Kielcach odbył się również cykl spotkań brokerskich, które zorganizuje Ośrodek Komisji Europejskiej dla przedsiębiorstw Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Organizator zapewnił uczestniczącym firmom dobór partnerów i aranżację spotkań, obsługę tłumaczeniową oraz wsparcie organizacyjne przed i podczas spotkań.

Propozycję „ekologicznych” targowych spotkań skierowanych do dziennikarzy przygotowało z kolei PlasticsEurope. Można było także zobaczyć wystawę „Ekologicznie o tworzywach sztucznych na targach Plastpol 2014” na temat roli tworzyw sztucznych w zrównoważonym rozwoju oraz działań CSR branży tworzyw sztucznych.

Podczas popołudniowej gali rozstrzygnięto także konkursu z wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych OMNIPLAST, w którym udział wzięli wystawcy targów PLASTPOL 2014. Pierwsze dwa etapy konkursu odbyły się drogą elektroniczną. We wtorek w samo południe odbył się wielki finał. Na podium stanęli, otrzymując jednocześnie rabat na powierzchnię wystawienniczą w 2015 roku: (III) Bartłomiej SARNA, TECHPLAST, (II) Michał ŁUKAWSKI, TELKO Poland oraz zdobywca tytułu Omniplast 2014 Paweł RUP z firmy A.SCHULMAN.

Atrakcję dla gości targowych przygotowała Grupa Azoty. Na stoisku można było spotkać złotego medalistę olimpijskiego Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Artioma Łagutę i siatkarki Chemika Police – Katarzynę Mróz oraz Katarzynę Gajgał-Anioł.
 

www.targikielce.pl
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również